Blok specjalizacyjny R: Jakość i bezpieczeństwo produktów spożywczych
Specjalizacja jest prowadzona wspólnie z Katedrą Analizy i Oceny Jakości Żywności oraz Katedrą Chemii
Program zajęć (przedmioty podświetlone na żółto prowadzone są w KTWiPZ)
W pierwszym semestrze Technologia specjalizacyjna II R: Kształtowanie i ochrona jakości w produkcji wyrobów węglowodanowych będzie obejmować wykłady z następującego zakresu tematycznego:
- Etapy produkcji cukru trzcinowego i buraczanego. Fizyczne i chemiczne właściwości sacharozy. Cechy jakościowe produktów przemysłu cukrowniczego.
- Wpływ technologii produkcji na jakość czekolady i karmelków.
- Różnice we właściwościach fizyczno-chemicznych skrobi różnego pochodzenia botanicznego. Wpływ modyfikacji skrobi na jej cechy jakościowe.
- Wymagania jakościowe stawiane ziemniakowi jako surowcowi do przetwórstwa spożywczego, dobór surowca w zależności od kierunku przerobu oraz wpływ przechowywania i składu chemicznego ziemniaka na jakość produktów uszlachetnionych ziemniaków.
- Technologia produkcji i zapewnienie jakości najpopularniejszym produktom ziemniaczanym tj. smażonym i przekąskowym oraz suszonym typu "instant".
- Kształtowanie i ochrona jakości ziarna przeznaczonego do produkcji artykułów zbożowo-mącznych.
- Nowoczesne technologie w kształtowaniu i ochronie jakości przy produkcji różnych rodzajów mąk.
- Surowcowe i technologiczne aspekty kształtowania jakości wyrobów piekarskich.
- Wyroby piekarskie w aspekcie ich trwałości i bezpieczeństwa zdrowotnego.
- Wpływ technologii produkcji makaronów, kasz i wyrobów ciastkarskich na ich jakość.
Ćwiczenia laboratoryjne będą obejmować:
- Analizę jakości i bezpieczeństwa cukru otrzymanego z różnych źródeł naturalnych (roślinnych) i syntetycznych. Kreowanie jakości produktów spożywczych z udziałem różnych substancji słodzących.
- Analizę jakościowa miazgi kakaowej i czekolady wraz z analizą jakości karmelków.
- Hydrolizę skrobi i jej wpływ na jakość produktów spożywczych.
- Wpływ przydatności technologicznej bulw ziemniaczanych, określonej skrobiowością, zawartością skrobi cukrów redukujących oraz popiołem, na jakość produktów uszlachetnionych z ziemniaka.
- Wpływ różnych parametrów procesu blanszowania i smażenia na jakość produktów smażonych z ziemniaka otrzymanych metodą tradycyjną i nowoczesną (metodą ekstruzji)- analiza cech fizycznych wyrobu, zawartości chlorków i tłuszczu.
- Ocenę wpływu jakości ziarna i jego kondycjonowania na wydajność mąki.
- Wpływ składu chemicznego na jakość mąki.
- Kontrolę jakości przemian wybranych składników mąki w czasie fermentacji ciasta i wypieku chleba.
- Praktyczne podstawy technologii produkcji pieczywa.
- Ocenę wpływu stosowanych surowców na jakość wyrobów ciastkarskich.
Seminarium specjalizacyjne 1 R obejmuje:
- Przygotowanie prezentacji dotyczących zagadnień związanych z tworzeniem się produktów reakcji Maillarda ich wpływie na jakość produktów spożywczych.
- Przygotowanie prezentacji dotyczących zagadnień związanych z procesami kleikowaniem i retrogradacją skrobi ich wpływie na jakość produktów spożywczych, zwłaszcza węglowodanowych.
- Przygotowanie prezentacji dotyczących zagadnień związanych z możliwością wzbogacenia pieczywa i ciastek w surowce bądź odpady przemysłowe będące źródłem błonnika i polifenoli, a kształtowanie jakości i bezpieczeństwa żywności.
- Przygotowanie prezentacji dotyczących zagadnień związanych z wpływem metody suszenia i sterylizacji na jakość wyrobów uszlachetnionych z ziemniaka.
- Przygotowanie prezentacji dotyczących zagadnień związanych z jakością produktów węglowodanowych, a zastosowaniem surowców i dodatków pomocniczych w technologii żywności.
- Przygotowanie prezentacji dotyczących aktualnych i nowoczesnych trendów w jakości i bezpieczeństwie produktów spożywczych.
AktualnościPracownicyKonsultacjeDydaktyka Specjalizacje
Blok specjalizacyjny O: Tradycyjne i nowoczesne technologie w przetwórstwie zbóż i węglowodanówBlok specjalizacyjny R: Jakość i bezpieczeństwo produktów spożywczychBlok specjalizacyjny L: Technologia piekarstwa i innych produktów zbożowychBlok specjalizacyjny M: Technologia węglowodanów
Profil badawczyPublikacjeProjekty badawczeAparatura